Blog

Topuk ağrınız için sinirlendiniz mi? Şu anda, birçok insan topuk ağrısından muzdarip. Bu, yaşamlarında herhangi bir yaştaki bireyler arasında meydana gelen çok yaygın bir rahatsızlıktır. Tüm gün boyunca topuğunuza yerleştirilen basınç miktarı kadar, o zaman da topukların iyileşmesi için en iyi yol, topuk kaslarının içinde ve etrafında her türlü baskıyı ortadan kaldırır. Öte yandan, topuk ağrısı her ne kadar düşünceli bir şey değildir ki, pek çok evde tedavi ya da çareler vasıtasıyla tedavi edilebilir. Bu nedenle, bugün bu makalede, topuk ağrısı için ev çareleri hakkında tartışıyoruz.

ev remedies for heel pain

Topuk ağrısına neden olan birçok faktör vardır ve bazıları aşağıdaki gibidir;

  •  Boğazlı spor ayakkabıları
  •  Kırıklar, deforme ayak tırnakları
  •  Spor aktiviteleri
  •  Tehlikeli yürüyüş
  •   Mineral eksikliği
  •  İhtiyarlık,
  •  Diyabet
  •  Ekstra ağırlık
  •  Uzun süreler boyunca ayakta durmak.
  •  Zavallı poz

Topuk Ağrısı İçin En İyi Ev İlaçları:

Aşağıda, farklı ev ilaçlarından bahsetmiştik ve bunu uygulayarak topuk ağrısından rahatlıkla alabilirsiniz. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Serin ve Sıcak Su:

buz Pack

Bu serin ve sıcak su çare, azaltma topuk ağrısında önemli bir rol oynar. Sıcak tedavi kan akışını uyarırken, soğuk tedavi iritasyonu azaltır. Alternatif olarak, topuk ağrınızı azaltmak için yaklaşık 10 dakika buz torbası veya ılık bir ped kullanabilirsiniz..

2. Topuk Ağrısı için Mutfak Toniği:

Mutfak Tonic

Bu aynı zamanda topuk ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Bunun için bazı çemen otu tohumu, sabot abgol, hardal tohumu ve az miktarda soğan tohumu aynı miktarda karıştırılmalıdır. Daha sonra, ince bir toz elde etmek için tüm bu bileşenleri bir karışımda öğütün. Sabahları her gün bu karışımın 1 çorba kaşığı alın. Bu mutfak terapisini uygularsanız, birkaç ay içinde topuk ağrısından tam olarak faydalanabilirsiniz..

Daha fazla gör:  Diz Eklem Ağrısı İçin Ev İlaçları

3. Epsom Tuzu:

Tuz epsom

Eğer topuk ağrısından hızlı bir rahatlama istiyorsanız, o zaman Epsom tuzu, ağrınızı yatıştırdığı için çok etkilidir. Epsom tuzu ve sıcak suyun karıştırılması, ağrının serbest kalmasına yardımcı olur ve ayakları rahatlatır. 3 çorba kaşığı bir yıkamada ayaklarınızı dikin. yaklaşık 20 dakika boyunca Epsom tuzu. Tuz, sık sık topuğunuzun susuzluğuna neden olur, bu nedenle onları sırılsıkladıktan sonra biraz losyon uygulamanız gerekir..

4. Cayenne Biber:

Cayene papper 5

Acı biber, kas ağrılarını ve rahatsızlıklarını, kas gerginliğini, artriti, ağrıyan ayakları ve aynı zamanda bel ağrısını serbest bırakmak için tanınan bir kapsaisin iğnesidir. Şüphesiz, soğuk ortamda, topuk ağrısını deneyimliyorsunuz, daha sonra çoraplarınızda belli acı biberleri saçıyorsunuz. Bir ikame olarak, ay çay kaşığı acı biber çökeltisini bir bardak sıcak su kabı ile karıştırıp birkaç dakikalığına ayaklarınızı dikebilirsiniz..

Daha fazla gör: Alt Sırt Ağrısı için Ev İlaçları

5. Masaj Tedavisi:

ayak massage

Bu topuk ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biridir çünkü kan hareketlerini ve aynı zamanda kasları rahatlatır. Topuklarınıza masaj yaptıktan sonra, hızlı ve anlık bir ağrı rahatlaması sağlayabilirsiniz. Gün içinde istediğiniz zaman masaj yapabilirsiniz ancak daha sonra fiziksel egzersiz yapması tavsiye edilir..

6. Buz Çözümü:

buz

Bu, topuk ağrısının buz gibi kaplı bir meyve suyu kabını yuvarlanmasını, aksi takdirde ayak tabanının yanısıra, bir miktar rahatlatıcı duyumu yakalamak için topuk kemerinizin altındaki bir soğuk içecek şişesini içermesi için yararlı bir ev terapisidir. 15-20 dakika kadar topuklu buz küplerini temizleyin ve ısınması için 40 dakika bekleyin. Bu süreç, normal sıcaklığın ve topuğunuza geri dönme hissinin yanı sıra hassasiyet ve şişkinlik gibi ilgili problemleri azaltmaya yardımcı olur..

Daha fazla gör:  Diş Ağrısı Nasıl Kurtulur

Görüntü Kaynağı: Panjur

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1