Blog

Lif açısından zengin gıdalar vücut için çok önemlidir ve tüm sistemin düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda diyet lifi olarak da bilinir, mükemmel sindirim söz konusu olduğunda bu zorunlu şartlardan biridir. Aynı zamanda dışkıya toplu katılır ve onu geçmek ve kabızlığı önlemek için oldukça rahat hale getirir. Eksik ve aşırı alımın vücut için zararlı olduğundan ve bazı yan etkileri ve sağlık krizlerini ortadan kaldırmasından dolayı lif alımını dengelemek çok önemlidir. Elyaf alımında bir artış aynı zamanda çok fazla suya sahip olması gerektiği anlamına gelir. Yüksek lif içeriğine sahip en iyi yiyecekleri bilmek için bu kılavuz size yardımcı olacaktır. Mükemmel sonuçlar elde etmek için bunları kontrol edin ve düzenli olarak diyete dahil edin:

Lif Rich Foods

En İyi Yüksek Fiber Zengin Gıdalar:

Aşağıdaki sağlık için diğer faydaları ile birlikte 25 lifli zengin gıdalar listesi listesi.

1. Karnabahar ve Brokoli:

lif rich foods - Cauliflower And Broccoli

Daha fazla gör: A Vitamini İçinde Zengin Gıdalar

Yüksek lif seviyesine sahip gıdaların en iyi kategorilerinden biri karnabahar ve brokoli'dir. Her 100 gram bitkisel yaklaşık 2 gram lif içerirler. Fiber tarafından yapıştırılacak en iyi gıdalardan biridir..

yüksek fiber foods - Cauliflower

2. Baklagiller:

lif foods - Legumes

Siyah fasulye, mercimek, ıhlamur fasulyesi ve bölünmüş fasülyeler, sadece yüksek lif değil, diğer birçok besin maddesinin iyi bir seviyesine sahip oldukları bilinen en iyi örneklerdir. En iyisi yemeklerden birinin bir kısmını her gün ya da diğer baklalarla birlikte ya da salatalara dahil etmektir..

3. Bran:

lif food - Bran

Buğday kepeği ve mısır, en iyi sonuçlara ve yüksek lif gereksinimlerine bağlı kalabileceğiniz bazı yiyeceklerdir. Yaklaşık 100 gram kepek size 79 gram lif verir. Yulaf kepeği ve pirinç kepeği de düşünülebilir..

4. Meyveler:

gıdalar rich in fiber - Berries

Meyveler meyve kategorisindedir ve çok liflidir. Bu özellikle böğürtlen ve ahududu için geçerlidir. Ayrıca ekstra avantaj için vücuda çok ihtiyaç duyulan vitaminleri ve antioksidanları sağlar..

Daha fazla gör: Demir Gıda Kaynakları

5. Avokadolar:

gıdalar high in fiber - Avocados

Bu süper lif bakımından zengin gıdalardan biridir ve vücudun ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddelerini sağlar. Avokado, sadece vitaminler için değil, lif için de mükemmel bir seçenek. Dahası? Bu düşük karbonhidratlı yiyecek vücuda ekstra kalori eklemez.

6. Yapraklı Yeşil Sebzeler:

Yapraklı Green Vegetables - foods with fiber

Lifli sebzelerde yaprak yeşillikleri birincildir. Yeşillik yeşillikleri haşlanırsa ve yenirse vücudu vermek için biraz lif var. 100 gram yapraklı yeşillikler içinde yaklaşık 1 gram lif mevcuttur ve bu besin için mükemmel bir kaynak oluşturur. Elyafla birlikte çok daha fazla besin için diyette 2-3 porsiyon yeşil yapraklı sebzeyi deneyin ve ekleyin.

7. Mantarlar:

yüksek fiber foods list - Mushrooms

Pişmiş beyaz mantarlar lif bakımından oldukça zengindir ve tamamen bu listenin bir parçası olmayı hak eder. Her 100 gram pişmiş mantar için vücudunuz 2 gram lif içeriği alır. Mantarlar için de lezzetli yemekler sunun..

Daha fazla gör: Potasyum Gıda Kusurları

8. Portakallar:

liste of high fiber foods - Oranges

Vücuda doğru miktarda C Vitamini vermenin yanı sıra, yemişler de yüksek lif satarlar. Yaklaşık olarak 2 gram lif 100 gram portakal ile sağlanır. Bununla birlikte, portakallar da kalorilerde düşük ve günlük diyette oldukça sağlıklı bir seçenektir. Meyve de cebinde kolayca erişilebilir ve uygun fiyatlı. Portakal, en iyi ve en önemli lif bakımından zengin gıdalardan biridir. .

9. Kabak:

kaynaklar of fiber - Squash

Sadece 100 gram kabak ile 5 gram fiber vücut tarafından sağlanabilir. Bu, günlük menüde kullanmak için en iyi lif açısından zengin gıdalardan biri yapar. Bu kabak, pişmiş kış Hubbard ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü squashes için geçerlidir. Diyette kabakların bir kısmını deneyin ve alın.

10. Elma:

gıdalar with high fiber - Apple

Atasözü “Günde bir elma, bir doktoru uzak tutar” diye duydu mu? Peki bu atasözü, elmanın günlük elma tüketiminin besin değeri nedeniyle birçok sağlık yararı sağlar ve aynı zamanda lif alımına büyük katkıda bulunur. elma yüz kalorisi ile vücudunuzun elyaf ihtiyacının% 17 kadarını sağlayabilir.Ayrıca elma yüksek bir su içeriğine sahiptir ve böylelikle lifin işini kolayca yapmasına yardımcı olur, bu nedenle elmayı lif açısından zengin bir elma listesinde yapar. gıdalar.

11. Cevizler:

en iyi fiber foods - Walnuts

Elyaf açısından zengin gıdalar genellikle cevizlerden çok yararlı olduklarını söylemektedir ancak çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Sadece bir ağız dolusu ceviz veya yaklaşık 1 / 4'lük bir fincan ceviz, vücudunuzun sağlıklı çalışmasını sağlayacak kadar lif içerir. Cevizler salatalar ve çeşitli tatlıların yanı sıra diyetlere dahil edilebilir. Kendi cevizlerinizi fındık krakeri ile çatlatabilir veya en yakın marketlerden bir torba ceviz alabilir.

12. Tatlı Mısır:

hangi food contains fiber - Sweet Corn

Lif besin listesinin en üstünde, çeşitli besin değerleri ve vücudu çok lifle sağlama kapasitesi nedeniyle tatlı mısır gelir. 6 inçlik bir kulak mısır koçanı vücuda 1.5 gram lif sağlayabilir. Ancak az ya da çok tüketilen miktar, vücuda fiber tedarik oranını kararlaştırır..

13. Yulaf ezmesi:

liste of fiber foods - oatmeal

Yulaf ezmesi lifli gıdalar olarak kabul edilir gibi kahvaltı için yulaf ezmesi bir kase yemek tavsiye 'dir. Ayrıca yulaf ezmesi yemek, vücudunuzda yüksek çözünür lif içeriğine sahip olduğundan ve yulaf ezmesi vücut kolesterolünüzü engellemenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca yulaf ezmesi tüketmek vücudunuza sabahları başlamanıza yardımcı olur ve gün boyunca düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Yulaf ezmesi, en iyi ve mükemmel lifli gıdalardan biridir..

14. Mercimek:

lif sources - red lentil

Mercimek, yüksek lifli bir diyetin önemli bir parçası olarak kabul edilir ve vücudun düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Bunlar ayrıca zengin bir protein, folat, vitamin ve demir kaynağıdır. Pilav ile pişirerek, çorba, sos veya baharat ve baharatlarla birlikte ekleyerek düzenli olarak tüketebilirler ve lezzetli ve besleyici bir garnitürün hazırlanmasında kullanılabilirler..

15. Enginar:

zengin in fiber foods - Artichoke

Bunlar yüksek lif içeriğine sahip egzotik sebzelerdir ve bu sayede lif açısından zengin gıdalar listesinde önemli bir yer tutar. Bu sebzelerin hazırlanması çok kolay ve eşsiz lezzetleri bu sebzelerin tüketimini keyifli hale getiriyor. Orta boy enginar, vücudun günlük lif ihtiyacının neredeyse yarısını sağlar.

16. Rendelenmiş Buğday Tahıl:

Yüksek Fiber Rich Foods -Wheat Cereal

Her sabah rendelenmiş buğday gevreğinin tüketimi, vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için vücudu yüksek lifle besler. Erken bir enerji artışı sağlar ve sabah erken saatlerde bir ferahlık hissi verir ve önünüzdeki sıkıcı gün boyunca kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Süt ile rendelenmiş buğday gevreği bir fincan hakkında vücudun lif ihtiyacının% 36 kadarını verebilir.

17. Brüksel Lahanası:

zengin fiber foods - Sprouts

Bunlar lif bakımından zengin ve besin değerleri ile dolu olan gıdalar arasında sayılmaktadır. Benzersiz bir lezzetle gelirler, böylece tadın tehlikeye girmediğinden emin olurlar. Brüksel lahanası içeren lezzetli bir yemek hazırlamak için çeşitli yollar vardır. Bir fincan brüksel lahanası, vücudun sağlıklı çalışması için gerekli olan daha fazla lif içeriğinin yaklaşık dörtte birini sağlar. Diyette birkaç porsiyon da dahil olmak üzere büyük bir fark yaratabilir.

18. Bulgur:

lif content food - Bulgar

Bulgar lif bakımından zengin besinler arasında sayılmaktadır. Akdeniz diyetinde temel besin maddesi olup, lifle birlikte protein bakımından da zengin olduğu düşünülmektedir. Küçük bir tarçın ve balla bulgur pişirmeye çalışın ve şekerli hububat yemekten ziyade kahvaltıda tüketin. Bulgur'daki lif içeriği, sizi düzenli tutarak kolonunuzun sağlığını korumanıza yardımcı olur. Besin uzmanlarının çoğu bunun en yüksek lifli gıdalardan biri olduğunu söyledi.

19. Kahverengi Pirinç:

yüksek fiber content foods - brown rice

Kahverengi pirinç, çözünmez lif açısından zengin olan mükemmel bir besin maddesidir ve bu sayede lif açısından zengin gıdalar listenize ekleyebileceğiniz mükemmel bir gıdadır. Pirinçte bulunan çözünmez lif içeriği kabızlık sorunlarını giderir ve dışkılarınızı düzenli tutar. Diyetinize haftada bir ya da iki kez kahverengi pirinç porsiyonu ekleyin ve vücut fonksiyonlarınızı sağlıklı ve ucunda top şeklinde tutun.

20. Donanma Fasulyeleri:

Yüksek Fiber Rich Foods - Navy Beans

Diyetinizdeki lif tüketim oranını arttırmak için donanma çekirdeklerini tüketmeyi denemeniz gerekir. Bunlar, kilerinize ve diyetinize kolayca dahil edebileceğiniz lifli gıdalardır. İyi pişirilmiş bir fincan fasulye çekirdekleri, lif miktarının% 19'una varan oranda lif verebilir ve ayrıca tüketilmesi çok kolaydır..

21. İncir:

Yüksek Fiber Rich Foods - Dry Figs

Bunlar, meyvelerini zikrederken duyduğunuz zihinlerinizden geçen, ancak sadece lif içeriği açısından zengin olmadıkları gibi inanılmaz derecede lezzetli olan lifli gıdalardır. Kurutulmuş incirleri ılımlı bir şekilde tüketmek kabızlığı önler ve vücut fonksiyonlarınızı düzenli tutar. Diyetinize evde pişirilmiş kurabiyeler ve kekler de ekleyebileceğiniz gibi, dudak kokulu atıştırmalıklar şeklinde de dahil edilebilirler..

22. Kuru erik:

Yüksek Fiber Rich Foods - Prune

Lif bakımından zengin gıdaların listesi, lif alımının tavsiye edilen yaklaşık% 14'ü olan porsiyon başına yaklaşık 3.6 gram diyet lifi sağladığı için erik içerir. Bunları diyetinize eklemek, vücudun boşaltım sisteminin düzensiz işleviyle ilgili kabızlığı ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu gıdalar lif bakımından zengin olduğu için su içmek için idealdir..

23. Badem:

Yüksek Fiber Rich Foods - almonds

Seçimlerinizi en fazla daraltmak söz konusu olduğunda, badem içeren en zengin yiyecekler bademleri içermelidir. Lif açısından zengin olmanın yanı sıra lif açısından zengin gıdalar için en belirgin seçimdir. Diyetinize az miktarda badem ekleyerek sizi daha sağlıklı bir hale getirir ve iç ışığınızı dışarıda getirir ve böylece elinizden gelenin en iyisini vermenizi sağlar. Yaklaşık 4 gram lif dahil ek olarak badem küçük bir ağırlık kaybı ve kalp sağlığı teşvik yardımcı olur.

24. Ispanak:

yüksek fiber content foods - Spinach on wooden background

Bu, Ispanak'ın müthiş bir sağlık yararı sağlayan en mükemmel yüksek lif bakımından zengin gıdalardan biridir ve sayısız sağlık yararları olduğu için lif bakımından zengin diğer tüm gıdalar arasında en önemli besin maddesidir. Ham ıspanak yaprakları Kalsiyum, Demir, C Vitamini ve diğer birçok mineral içerir. Bir salas olarak giydirdiğinizde veya sandviçlere, çorbalara ve ev yapımı makarnalara ekleyebileceğinizden, tüketmek çok kolaydır..

25. Pancar Yeşiller:

Yüksek Fiber Rich Foods - beet greens

Pancar yeşili, ideal lifli gıdalardan biridir. Elyaf açısından zengin olan bu besin pancar yeşili, yani pancarın tepesinde bulunan ve lif açısından zengin olan ve ayrıca C vitamini ve A ile yüklü olan ve aynı zamanda zengin ve eşsiz bir lezzete sahip olan ve onları lezzetli baharatlarla eşleştirebileceğiniz bir yemdir. çeşitli mezeler için lezzetli tamamlayıcılar yapmak.

Son olarak, lifli gıdalara sahip olmak, tüm vücudu sağlıklı ve sağlıklı tutmak için mükemmel bir diyet planında yer almaktadır. Bu makalenin diyet planınız için en iyi lif zengin gıdalar çizelgenizi oluşturmanıza yardımcı olacağını umuyoruz..

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 1 =