Blog

Ooty'nin güzel tepe kasabası, ibadet yerleri biçimindeki birçok harika yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Onlardan 9 tane göz atalım.

Mariamman Tapınağı:

tapınaklar in ooty

Mariamman tapınağı Ooty pazarına yakın bir Hindu tapınağıdır ve yerel tanrıça, Mariamman tanrıçası adanmıştır. Tapınak ayrıca Mariamman'ın kızkardeşi olan Kaliamman'a da ev sahipliği yapıyor. Tanrıça Mariamman'ın Tanrıça Kali'nin bir enkarnasyonu olduğuna inanılmaktadır. Tapınak, OotyMariamman Tapınak Festivali'ni kutlar ve yerlere akın ettiğinde, birçoğu tanrıçaya olan bağlılıklarını göstermek için kömür yakmak üzere çıplak ayakla yürürler..

Annamalai Murugan Tapınağı:

tapınaklar in Ooty2

AnnamalaiMurugan Tapınağı, Ooty'ye 20 km uzaklıkta yer almaktadır ve Lord Murugan'a adanmıştır. Tapınak, Lord'un 7. tepe evi olarak anılır. Tapınak bir tepe üzerinde duruyor ve huzurlu ve sakin bir atmosferle çevrilidir. Tapınak, adananlara ve muhtaç olanlara, 30 günden uzun bir süredir her ayın ücretsiz yemeklerini sağlamaktadır. Tapınak Lord Murugan festivali sırasında yaygın olarak ziyaret edilir..

Ooty Elk Hill Murugan Tapınağı:

tapınaklar in Ooty3

Ooty'deki Elk Tepesi'nde bulunan Murugan tapınağı Malezya'daki Batu Mağaralarının bir kopyasıdır. Tapınak kompleksi, Suthai formunda Lord Murugan'ın 40 metre uzunluğundaki bir heykelini, tapınağın girişinin hemen dışında duran bir ayakta durur. Tapınağın ayrıca Lord Ganesha, Lord Shiva, Goddesses Sakthi, Nava Kanikas ve NavagrahaSanithamans'ın putları vardır. Tapınak yoğun ormanlar ve dağların arasında yer alır ve bu nedenle önemli bir turistik nokta haline gelmiştir. Thaipusam festivali burada çokça kutlandı.

VaupujiyaSwamySwethambar Jain Tapınağı:

tapınaklar in Ooty4

VaupujiyaSwamySwethambar Jain tapınağı Ooty en saygın Jain Dharmashalas biridir. Mekan çok ünlüdür ve kişinin aklının zihinsel gizemlerini temizleme ve arındırma yeteneği ile bilinir. Tapınakçılığı tinselizmi kutladığı için Jainizm'i takip eden turistler yere akın ediyorlar.

Nasiyan Jain Tapınağı:

tapınaklar in Ooty5

Nasiyan Jain tapınağı özellikle Ooty'deki Jain topluluğu için bir başka cazibe merkezidir. Tapınak inşa edilmiş ve 1895 yılında başlatılmıştır ve Prithvi Raj yolunda yer almaktadır. İlk Jain Tirthankara olan Rishabhdeoji'nin hazinesinde inşa edildi. Tapınak ayrıca Jains'in tüm değerli bilgilerini koruyan küçük bir müzeye de ev sahipliği yapıyor..

Daha fazla gör:  Varanasi Bölgesindeki Tapınaklar

Valparai Linga Tapınağı:

tapınaklar in Ooty6

ValparaiLinga tapınağı Ooty'nin görkemli tepelerinde yer alır ve Lord Shiva'ya adanmış güzel, antik bir tapınaktır. Tapınak kompleksi evi, tapınağın başkanlık tanrısı olan devasa bir Shiva Lingam'dır. Tapınağın ayrıca Nandi Bull'un bir yapısı vardır. Tapınağın komşu köylerden para toplayarak topluca inşa edildiği söyleniyor..

Muniswarar Tapınağı:

tapınaklar in Ooty7

Muniswarar Tapınağı, Ooty'nin Bombay kale bölgesinde yer alır ve hem yerli halk hem de turistler için göze çarpan bir yerdir. Tapınak Lord Shiva'nın bir şekli olduğuna inanılan Lord Muniswarar'a adanmıştır. Lord Muniswarar'nın açık bir vicdanla dua edenlere dilek verdiği söylenir. Tapınak, festivaller sırasında çiçek çelenk ve ışıklar ile güzelce dekore edilmiştir. Bir Lord Shiva tapınağı olduğundan, Maha Shiva Ratri burada kutlanıyor.

Daha fazla gör:  Uttarakhand Tapınak Listesi

Toda Tapınağı:

tapınaklar in Ooty8

Ooty'nin Muthunandu Mund'daki Nilgiri tepelerinde yer alan toda tapınakları, Ooty'deki 18 eşsiz kabilenin biri olan Toda halkı için ibadet yeriydi. Tapınaklar, taşlarla kaplı dairesel bir çukura inşa edildi ve Toda kulübelerine görünüm ve yapım açısından benzer görünüyordu. Toda kadınları bu tapınaklara daha da yaklaşmakla sınırlı.

Kutsal Üçlü Kilise:

tapınaklar in Ooty9

Ooty'nin huzurlu ve sakin atmosferinde bulunan Holy Trinity kilisesi, oradaki en eski kiliselerden biridir. Başlangıçta Hint Hıristiyanları tarafından ziyaret edildi ve hafta içi bir okul olarak kullanılmaya başlandı. 1858 yılına kadar, muhteşem vitray pencerelere sahip bir kilise haline geldi ve görünüşte Gotik ve Tudor'a baktı..

Daha fazla gör:  Surat'ta Tapınaklar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 3