Blog

Herhangi bir canlı organizmanın bu dünyada hayatta kalması için proteinlere, besin maddelerine ve oksijene ihtiyaçları vardır. Bu maddeleri vücudun tüm bölümlerine transfer etmek için bazı taşıma ihtiyaçları. Kan vücutta taşıyıcı olarak davranır. İnsan vücut ağırlığının% 7'sini yetişkinler için ortalama 1060 kg / m3 yoğunluğa sahip olup, ortalama kan hacmi 5 litredir. Plazma ve farklı hücre tiplerinden oluşur. Kan, içinde farklı tipte korpuslar oluşturur. Bunlar kırmızı kan hücreleri, lökositler ve trombositler olarak bilinir. İnsan vücudunda kaç çeşit kan grubu olduğunu bilmek isteyenler için:

türleri of blood group

Kırmızı kan hücreleri kanın% 45'ini oluşturur; plazma yaklaşık% 54.3 ve lökosit% 0.7'dir. Kan rengi kırmızıdır, içinde bulunan bir madde ile elde edilir, buna hemoglobin denir. Kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki antijenlerin varlığına bağlı olarak bir kan kararlaştırılır. Kan türleri kalıtsaldır ve her iki ebeveynin de katkılarıyla temsil edilir. Şimdiye kadar Uluslararası Kan Transfüzyonu Derneği 35 insan kan grubu sistemini tanıdı. İşte ana kan grubu ve kan grubu

Kan Tipleri Neden Farklıdır?

Kan kırmızı ve beyaz kan hücreleri, plazma ve proteinlerden oluşur. Plazmada, vücuda bağışıklık kazandırmaktan sorumlu olan antijenler bulunur. Antijenler, mikroplara neden olan hastalıklarla savaşmak için farklı antikorlar üreten iki tip A ve B'dir. O kan grubu olan kişilerin hem antikorları vardır. Antikorlardaki bu farklılık, bazı hastalıklara karşı direnç geliştirir ve diğerlerine karşı savunmasızdır..

Hindistan'da Kan Gruplarının Yüzdesi:

Araştırmaya göre, Hindistan'daki en yaygın kan grubu,% 37.12'lik bir nüfusa sahip O'dır. En sık görülen ikinci kan grubu B% 32,26 ile B, ardından A% 22.8'dir. AB Hint yarı kıtasında en az bulunan kandır.

Hindistan'da en kaba kan grubu:

En nadir bulunan kan grubu, sadece Hint nüfusunun% 0.01'inde bulunan Bombay Blood grubudur. Büyük olasılıkla Mumbai yerlilerinde ve dolayısıyla isimde bulunur. Bunun yanı sıra, negatif kan grubu, ortaya çıkma durumunda olumludan daha nadirdir. Hindistan'da bu kan grubuyla sadece 15 donörün tespit edildiği tahmin ediliyor.

Kan Grupları Antijenlere Göre Dört Sınıfta Sınıflandırılıyor:

  • Kan grubu.
  • Kan grubu b.
  • Kan grubu O
  • Kan grubu ab.

Kan grubu, içinde bulunan Rh faktörüne göre pozitif veya negatif olup olmadığına karar verilir. Rh antijeninin kırmızı kan hücreleri üzerinde varlığı, o zaman bu özel kan pozitiftir, eğer Rh yok ise negatiftir. Kan grubu tipleri ve önemleri aşağıda listelenmiştir.

1. Kan Grubu AB'si:

türleri of blood group 1

Bu insan grubu, özellikle AB'nin tercih ettiği herhangi bir gruptan kan alabilmektedir. Fakat bu kan grubu için kan bağışında bulunma şansı yok. Bu grup insan denilen evrensel alıcılar veya alıcılar.

2. Kan Grubu AB +:

türleri of blood group 2

AB grubu AB +, dünya çapında nadir bir gruptur. Sadece% 4'lük bir prevalansa sahiptir. Kan grubu, et, günlük, deniz ürünleri, tahıllar, fındık, yağ, meyve ve sebzeler gibi diyetleri alarak kanlarını iyileştirebilir. AB pozitif evrensel alıcı olduğundan, tüm kan grupları transfüze edilebilir..

3. Kan Grubu AB-:

türleri of blood group 3

AB negatif kanıyla sadece% 1 oranında verici popülasyon mevcuttur. Plazma üretimi için erkekler için daha fazla gereklidir. AB + ve aynı diyet AB -ve için de takip edilmektedir. AB- O negatif, A negatif, B negatif ve AB negatif kan alınabilir.

4. Kan Grubu A:

türleri of blood group 4

Eğer bireyler kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde antijen A'ya sahipse, bu da kan grubu A olarak karakterize edilir. Bu grup, B antijenine karşı serum Igm antikorlarına sahiptir. Bu insanlar sadece kan grubu A ve AB'ye sahip olan kişilere kan bağışı yapabilir. A kan grubu Diyetinin takip etmesi gereken et içermeyen bir diyettir, ancak hiçbir şey tam vejetaryen olmamalıdır. Organik olarak taze olan baklagiller, baklagiller, meyveler, sebzeler ve tam tahıllar almak zorundalar. Bu grup hassas bağışıklık sistemine sahiptir.

5. Kan Grubu A +:

türleri of blood group 5

Pozitif, hastaların ihtiyaç duyduğu ikinci kan gruplarından biridir. A pozitif, A negatif, O pozitif ve O negatiflerden kan alabilirler. Bu grubun yaklaşık üçte biri% 35,7'dir..

6. Kan Grubu A-:

türleri of blood group 6

Dünyada insanların sadece% 6,3'ü bu gruba sahiptir. Nadir gruptur. Bunlar A negatif ve O negatif sadece kan alabilir.

7. Kan Grubu B:

türleri of blood group 7

Kırmızı kan hücreleri üzerinde antijen B'ye sahip olan kişiler, kan grubu B altında gruplandırılmıştır. Bu grup, A antijenine karşı serum Igm antikorlarına sahiptir. Grup B veya grup O'dan kan alırlar. B grubu veya AB grubu için bireylere bağış yapabilirler. Herbivor olmalı ve tavuk, yer fıstığı, susam, domates, mercimek, buğday, mısır ve karabuğdayı önleyebilirler..

8. Kan Grubu B +:

türleri of blood group 8

B pozitif, dünyada üçüncü donördür. 12 bireyden birinde ortalama% 8,5'lik bir popülasyonda B pozitif kan var.

Daha fazla gör: Bira Listesi Türleri

9. Kan Grubu B-:

türleri of blood group 9

Bu nadir kan grubu ve eşsizdir. Anketin yürütülmesi sırasında, 67 kişiden sadece birinin B negatif kan grubunun ortalama% 1.5 olduğu bilinmektedir..

10. Kan Grubu O:

türleri of blood group 10

Kan grubu O, bazı ülkelerde kan grubu sıfır olarak adlandırılır. Bu grupta kırmızı kan hücreleri üzerinde antijen A ve antijen B yoktur. Kan serumu bile A ve B antikorlarını içermez. Yani grup O sadece kan grubu O olan kişilerden kan alabilir. Bu grup insanlar, hiçbir zaman diğer antijenler ve antikorlar içermediğinden tüm diğer gruplara kan bağışı yapabilirler. Bu nedenle kan grubu O, evrensel donörler olarak adlandırılır. Kan grubu O tüm gruplarla uyumlu olduğu için.

Takip edilecek kan grubu O olan bireyler için diyet yüksek proteinli diyettir. Yağsız et, balık, kümes hayvanları ve hafif tahıllar, süt ürünleri ve fasulye içeren sebzeleri içerir..

Daha fazla gör:  Farklı türleri aşk

11. Kan Grubu O +:

türleri of blood group 11

O pozitif bağışçıdır. İhtiyacı olan tüm hastaların ihtiyaç duyduğu en yaygın kandır. Üçte biri arasında ortalama bir kan grubunun% 37.4'ünde O. O pozitif sadece O grup insanlara bağış yapabilir..

12. Kan Grubu O-:

türleri of blood group 12

O negatif evrensel bağışçı olarak adlandırılır. Tüm kan gruplarına transfekte edilebilir. Dünyada insanların sadece% 6,6'sı O negatif kanlıdır. O negatiflerin travma hastalarında veya ciddi koşullarda tıbbi helikopterler olduğu duyulmaktadır. 15'inde O negatif kan var. Eğer O negatif kişiden biri de kan ihtiyacı varsa tekrar negatif bağışçı sadece kan bağışında bulunmalıdır..

Sadece kan grupları değil, aynı zamanda plazma da uyumluluğa sahiptir. Böylece bu şekilde kan gruplar halinde sınıflandırılır. Hastanın bazı antijenleri, bağışıklık sistemini transfüzyona uğramış kanı harekete geçirdiğinden, uygun bir kanı transfekte etmek daha güvenlidir. Dolayısıyla, ihtiyaç duyulduğunda ihtiyaç duyulan kişiye kan bağışı yapmak için bireyin bireysellik görevidir. Her üç ayda bir insan vücudu yeni kırmızı kan hücrelerini yeniden üretir. Her yıl iki kez kan vermeyi alışkanlık haline getirin.

Daha fazla gör: Hayallerin Farklı Türleri

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =