Blog

Hepimiz hamile olmanın avantajlarını biliyoruz. Bu, her kadının kendi rollerinde kendilerini yeniden keşfettiği ve ileride oynayacağı zamandır. Bir kız ve bir eşten bir anneye geçiş, geçişin kendisi için çok konuşuyor. O, bu dünyaya getirilecek yeni bir hayatın izleyicisidir, yenisinin barındığı sığınağıdır, her şeyi hayatının yeni kısmı ile paylaşan kişidir, ancak zamanlar olduğu için hamilelik her zaman bu kadar güzel değildir Bir kadın bir çok sıkıntı ve acıdan geçmeli ve bunlardan biri hamilelik sırasında kusma hissi.

Gebelikte Kusma - Nedenleri ve Ev İlaçları | Hayatta Stilleri

Hamilelik sırasında kusma hissi nedir:

Makale size hamilelik sırasında kusma hakkında bilmeniz gereken her şey hakkında bir fikir verecektir. Yeterince ayrıcalıklı olan kadınların neredeyse tamamı, hamilelik dönemlerinde, sabah hastalıklarının adil paylarından geçtiler ve kesinlikle gayet normal. Bu tür bir bulantı olan bu “hastalık”, kusma hissini uyandırır ya da aslında belirli bir zamanlaması olmamasına rağmen, kadının sabah erken saatlerde barbar ihtiyacını hissetmesini sağlar..

Daha fazla gör: Hamilelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte Kusma Nedenleri Nelerdir??

Bir kadın hamileliğinde çok değişir. Bu ilk defaysa endişeli, savunmasız ve hassastır. Çevresine kolayca tepki verir. Bu aylarda duygusal bir başak yaşanmış olsa bile, kesinlikle kaçınılmazdır. Bu problem için bir kenara tutulan belirli bir nedenler dizisi yoktur; bunun nedeni, bunun ana nedeninin, annenin hamilelik günlerinde geçirdiği hormonal değişiklikler nedeniyle olabileceğinden şüphelenilmektedir..

Fiziksel değişiklikler, rahminde yeni bir tane taşıma sorumluluğu, her problemi ve çözümü paylaşma da olabilir. Tüm bu ani değişiklikler, kusma hissine yol açabilecek mide bulantısına neden olabilir.Ama doktorları stres, östrojen ve hatta bu süre boyunca aşırı yükselen insan koryonik gonadotropin olan HCG gibi diğer bazı nedenleri belirlemiştir..

Her ne kadar ortak bir süreç olsa da, bazı Kusma için ilk birkaç gün sürer ve bazıları için de son tarihe kadar sürer. Çünkü farklı vücut hormonal ve fiziksel değişikliklerine farklı tepki gösterir. Ancak, bazı kadınlara neden diğerlerinden daha fazla maruz kaldıklarına dair bazı özel nedenler vardır. Kadın, ikizlerle hamile olduğunda ya da taşıdığı kız çocuğu yüzünden kusma ihtimali otomatik olarak artar. Bu süreç boyunca ilk defa bu süreçten geçmekte olan genç anneler bile stresle ya da bu değişikliklerle baş etmekteki eksiklikler nedeniyle bu sabah bu hastalığa yakalanabilir. Aynı zamanda kalıtsal bir şey olabilir.

Daha fazla gör: Gebelikte Ateş

Hamileliğin hangi ayda kusması başlıyor? Bu çok önemli bir soru. Birçok hamile kadın, kusma ile birlikte, sabah bulantısı geçirir. Tipik olarak, bu hamileliğin ilk günlerinde başlar. Sabahları mutlaka olması gerekmez, günün herhangi bir saatinde mide bulantısı hissedebilirsiniz. Mide bulantısı hamileliğin erken bir belirtisidir ve yaklaşık 4 ila 6 hafta arasında ya da kaçırdığınız dönemlerinizin etrafında başlar. Mide bulantısı ilk trimesterinizden sonra gidecek.

  • Yeme desenlerini değiştirmek, bulantıdan biraz rahatlama sağlayabilir. Hamilelik sırasında kusmadan sonra ne yiyebilirsiniz?.
  • Yemekten çıkmadan önce biraz tahıl, kızarmış ekmek, kraker ve diğer kuru yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bu sabah mide bulantısı tedavisinde yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca biraz peynir, yağsız et veya yatmadan önce yenilebilir protein gücü olan herhangi bir diğer atıştırmalık da yiyebilirsiniz..
  • Bir seferde çok miktarda sıvı içmek tavsiye edilmez. Yani, kusulduktan sonra, bütün gün taze meyve suyu, su ve buz talaşlarını yudumlayabilirsiniz. Daha az miktarda al.
  • Mümkün olduğu kadar, kızarmış ve baharatlı yiyeceklerden kaçının..
  • Günde üç öğün yemek yerine her üç saatte bir küçük öğün yemeyi düşünebilirsiniz..
  • Güçlü kokuya sahip gıdalardan uzak tutunuz. Koku sizi rahatsız ediyorsa, en iyisi bunu almaz. Soğuk yiyecek veya yiyecek oda sıcaklığında gitmek iyidir.

Doğmamışa Zarar Verecek mi??

Kesinlikle hayır! Kusma doğal bir süreçtir ve bunun hafif bir durumu çocuğun içine zarar vermez. Çocuğun vücudun değişikliklerine alışması sadece anne, çocuğun daha sonra herhangi bir sorun hissetmemesi. Bu doğal süreç, besinleri vücudumuzda tutmamızı gerektiriyordu, böylece midemize yiyecek tutabildiğimiz sürece; Bu gerçekten bir endişe değil. Uzamış kusma çok fazla ise ve vücudu zayıflatırsa doktor konsültasyonu istenebilir. Bu, erken doğumun bir belirtisi olabilir veya daha sonra bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir..

Hamilelik sırasında kusma nasıl tedavi edilir:

Doğal süreçle savaşmıyoruz, ama eğer gerekli ise sabah hastalıklarına karşı belirli prenatal ilaçlar kullanılabilir..

  • Yemeğinizi tutmak bir sorun ise tam yemek diyetlerinden kaçının. Çok yemeye devam edin, fakat küçük miktarlarda ve birçok kez. Bu sayede yiyecekler kolayca sindirilebilir ve aynı zamanda muhafaza edilebilir..
  • Vücudunuzun iyice nemlendirilmesi gerekiyor. Yeterli su içirin. Bu ayrıca içecek, meyve suları ile değiştirilebilir; protein sallar vb.
  • Şafak vaktinde uyanıp banyoya koşmak istemezseniz, sabahları birindeki yatak başı ve nibble ile atıştırmalık bir şeyler hazırlayın ve uyanmadan önce bir süre dinlenin. Bu da yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında kusma durdurmak nasıl?

Burada en iyi çarelerimiz var. Bu hastalığı durduramamıza rağmen, onları iyileştirmek için bazı ev ilaçları ve ilaçlarımız var..

1. Su Tüketimi:

Sabah hastalığından muzdarip anne olmak için, bulantı ve kusmaya her saat başı bir bardak su yedirilir. Semptomların ortaya çıkmasını azaltır ve aynı zamanda hamile kadınlar için son derece hayati olan annenin sulanmasını da sağlar. Suyu yatağın yanında tut. Gün boyunca içmeye devam et.

2. Zencefil:

Zencefil, genel mide bulantısı için bir çare olarak bilinir ve gebelikte kusma için değişmeden kalır. Sindirim sistemi için iyidir. Aroma ve koku da kusma hissi uyandırmaya yardımcı olur. Rahatlamak için küçük bir zencefil parçası çiğneyin. Bal ile karışık zencefil suyu sabah erken alınabilir.

3. Limon:

Limondaki C vitamini, hamile kadınlar ve bebek için çok iyidir. Limonun kokusu vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir, bu da bulantı ve kusmayı azaltır. Bir bardak su ve bal içinde yarım limon sıkın ve içirin. Limon kabuklarını koklamak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir limon uçucu yağını kullanışlı tutun. Mendil ile sadece bir puf da yardımcı olur.

4. Köri Yaprakları:

Köri yapraklarından elde edilen sulu özler, kireç ve şeker ile karıştırılarak mide bulantısı ve kusmaya maruz kalan gebe kadınlar tarafından tüketilebilir. Günde yaklaşık iki üç kez bu karışımı al.

Daha fazla gör: Hamilelik sırasında kusma

5. Nane:

Nane anestezik özellikleri ile doldurulur. Mideyi yatıştırır ve mide bulantısını azaltır. Nane çayı tüketimi veya nane şekilli uçucu yağın bir bezden teneffüs edilmesi. Hatta biraz nane şekeri tüketebilirsiniz..

6. Rezene:

Rezene tohumu da mideyi yatıştırıp kusmayı önleyebilen anestezi özelliklerine sahiptir. Sabah hastalıklarından hızlı rahatlama sağlar. Yemeklerden sonra rezene tohumu çiğneme, yiyeceklerin hızlı sindirilmesine yardımcı olacaktır. Bazı insanlar da çaylarına rezene tohumu eklerler. Rezene tohumu, bal ve limon suyu bitkisel karışımı aynı derecede etkilidir..

7. Peynir:

Çeşitli çalışmalar yüksek proteinli gıda tüketiminin bulantı ve hastalık belirtilerini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir. Protein, kan şekeri düzeylerini düzenlemede yardımcı olur. Peynir, hamile kadınlar için iyi bir seçenektir. Her çeşit peynir yiyebilir veya taze meyve ve sebze ile salata yapabilirsiniz.

8. Bir Doktoru Ziyaret Edin:

Bulantı ve kusma problemleriniz için bir doktora giderseniz, B6 vitamini takviyesi almanızı tavsiye edebilir. Bu vitamin, fetüse zarar vermez ve güvenlidir. Tipik bir dozaj günde üç kez 25 gramdır. Ayrıca avokado, muz, mısır kahverengi pirinç ve fındık gibi B6 vitamini zengin gıda tüketimini artırabilirsiniz.

Sabah hastalığı terimi yanıltıcıdır. Bu, sabahları mide bulantısı demek değildir. Aslında, bulantı gece yarısı bile günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Bir kadından diğerine büyük ölçüde değişir. Bazıları için mide bulantısı sabahları ciddi bir rahatsızlık verebilir ve gün ilerledikçe iyileşmeye başlar. Diğerleri için, yoğunluğu daha hafif olacaktır. Bu nedenle, hamilelik sırasında kusma hissi yaygındır ve iyi bir işarettir. 14. haftada veya aynı zamanda büyük bir rahatlama havası çekebilirsiniz. Bununla birlikte, gebelik döneminde sık sık sizi ziyaret edebilir. Hafif ve orta derecede mide bulantısı bebeğe zarar vermez. Doğum öncesi vitaminler genellikle mide bulantısı dengeli beslenmeyi engellemeye başladığında alınır. Ancak, şiddetli bulantıya dikkat edin. Bu potansiyel olarak daha uzun sürebilir. Böyle bir durumda, preterm doğum veya düşük doğum ağırlığı riski daha yüksektir. Hamilelik sırasında kusma tableti normalde doktor tarafından önerilmelidir. Bununla birlikte, prometazin ve siklizin genellikle tüketilir.

Hamilelik sırasında kusmanın mutlaka sağlıklı bir işaret olmadığını unutmayın. Hamilelik sırasında kusma hissi olan kadınlar hâlâ düşüklükler yaşadı. Yani mide bulantısı çekmiyorsanız, aslında kutsanmışsınızdır.!

On hastalığın 9'unda sabah hastalığı zararsız olsa da, uygun ihtiyati tedbirler alınmalıdır. Bu ev ilaçları da hamilelik sırasında kusma hissi belirtileri tedavi etmek için kullanışlı tutulmalıdır. Hastalık sürekli veya şiddetli ise, jinekolog danışılmalıdır..

Görüntü Kaynağı: Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

69 − = 68