Blog

Buğday meyvelerine oldukça benzeyen tam tahıl olan arpa, Hindistan'daki en popüler tahıllardan biridir. Chewy dokusu ile birlikte zengin nutty lezzet, bir tahıl olarak oldukça çekici hale getirir. Arpa suyu 1 su bardağı arpa yaklaşık 3 su bardağı kaynatılarak hazırlanır ve daha sonra miktar yarıya kadar kaynatılır. Böbrek taşları için iyi bilinen bir ev ilacı olan bu sıvı, bir enerji içeceği hazırlamak için bal ve taze sıkılmış portakal suyu ile birlikte kullanılabilir. Bunlar arpa suyunun faydalarından sadece birkaçı. Bu süper içeceğin sağlığınız için neyin saklandığına dair bir fikir edinmek için bu yazının derinliklerine bir bakın. Ama bundan önce, bu içeceği evde nasıl hazırlayabilirsiniz?.

Evde arpa suyu nasıl yapılır:

Arpa Suyunun İnanılmaz Faydaları | Hayatta Stilleri

Malzemeler:

Pearl arpa - ¼ fincan
Su - 3 bardak + 1 bardak
Kristal tuz - tadı [Tatlı bir versiyon isteyenler şeker, esmer şeker, pekmez, jaggery veya bal ekleyebilir.]
Limon suyu - 1 çorba kaşığı

Hazırlık:

1. Gece boyunca 3 bardak suda iyice temizlenmelidir..
2. Yaklaşık 4 ıslık için aynı suda basınç pişirmek. Alevi alçaltın ve arpa dönene kadar 10 dakika daha pişirin..
3. Basınç azalır sonra pişmiş arpa çıkarmak.
4. Süzme ve tatlandırmadan önce karışımın iyice soğumasını bekleyin..
Limon kamışı ile süslenmiş ferahlatıcı içecekleri servis edin.

Daha fazla gör: İçme Suyunun Faydaları

Arpa su faydaları:

Arpa Suyunun İnanılmaz Faydaları | Hayatta Stilleri

1. bu aşırı kilo Shed:

Liflerle dolu olan bu içecek sizi daha uzun bir süre dolu tutar ve iştahınızı bastırır. Ayrıca, lifler ayrıca toksinlerin sistemden temizlendiğinden emin olurlar. Toksin içermeyen bir vücutla birlikte daha düşük bir iştah, garantili kilo kaybı sağlar.

2. Doğuştan gelen anti-kanseröz özellikler:

Antioksidanların bir deposu olmak, bu içeceğin diyetinize düzenli olarak dahil edilmesi, serbest radikalleri temizleyerek kanser riskini ortadan kaldırabilir. Lifin varlığı bağırsakınızda iyi bakterilerin üretimini tetikler, böylece kolon kanserine karşı sizi korur..

Daha fazla gör: Hindistan Cevizi Suyunun Sağlığa Faydaları

3. Şeker hastaları için iyi:

Kandaki şeker seviyelerini korumakla birlikte, bu içecek vücudun karbonhidratları emme potansiyelini geciktirir. Bu nedenle, şeker hastaları glikoz seviyelerini korumak için arpa suyuna güvenebilirler..

4. kalp için koruma:

Bu içeceğin içinde bol miktarda bulunan hem çözünebilen hem de çözünmeyen liflerin varlığı, kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. LDL seviyeleri ne kadar düşükse, kalbin ne kadar güvenli olur?.

5. Daha güçlü bir sindirim sistemi için:

Sindirim sisteminize günlük olarak bir bardak arpa suyu tüketerek iyi bir lif dozu verin. Sindirim ateşini iyileştirmenin yanı sıra, doğal bir anti-yassı madde olarak davranır. Elyafın iyi miktarlarda bulunması aynı zamanda bu içkiye müshil bir güç kazandırır ve bu da kabızlık için ideal bir ev ilaçtır..

6. böbrekler için iyi:

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek taşlarından muzdarip insanlar küçük kalsiyum birikintilerini temizlemek için bu içeceğin yardımıyla alabilirler. Böbrekleri de zehirler ve böbrek kanseri riskini engeller..

7. anemi için doğal ilaç:

Bu içeceğin bakır varlığı, hemoglobin üretimini iyileştirmeye yardımcı olarak anemi başlangıcını azaltmaya yardımcı olur. Anemisi olanlarda, kırmızı kan hücresi sayımını arttırmak için bu demir bakımından zengin içeceği de tüketebilirler..

8. Daha iyi bir bağışıklık sistemi için:

Bu içecekdeki fazla miktarlarda C vitamininin varlığı bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sık sık soğuk algınlığını ve öksürüğü korur. Bir bardak arpa suyu ile bir doz demir yaparak yorgunluğunuzu uzak tutun. Bağışıklık sisteminiz ne kadar iyi olursa, hasta düşme ihtimaliniz o kadar düşük olur..

9. Safra taşlarına karşı kalkanlar:

Arpa suyunun çözünmeyen lifleri safra asitlerinin salgısını azaltır. Safra asitlerinin seviyeleri ne kadar düşükse, insülin duyarlılığı o kadar iyi olur. Bu, sırayla, trigliserit seviyesini azaltır, safra taşlarının oluşumunu önler.

Daha fazla gör: Gül suyu nasıl kullanılır

10. Averts aterosklerozu:

Bu enerji içeceği bulunan B vitamini kompleksi kolesterol seviyelerini düşürür. Bu da, yağların arter duvarlarına birikmesini ve kalınlaşmasını önler. Kısacası, düşük kolesterol ve LDL seviyeleri ateroskleroz gelişimini engeller..

11. Daha güçlü kemikler için:

Arpa suyunda bulunan kalsiyum, bakır ve fosfor, kemikleri güçlendirir ve genel sağlıklarını iyileştirir. İçki ayrıca kemik üretiminde önemli bir rol oynayan manganez içerir. Bu içeceğin bir bardakta, bir bardak sütte on bir kat daha fazla kalsiyum bulunduğu bilinir. Bu içecek ayrıca demir ile doludur, bu nedenle osteoporozu önlemek ve tedavi etmek için ideal bir içecek haline getirir..

12. zehirlenmesi için doğal panzehir:

Çalışmalar, arpa suyunun zehirlenme ile ilişkili riskleri engellemek için kullanılabilecek potansiyel antidot özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir..

13. Cildinizi genç ve sağlıklı tutar:

C vitamini ve diğer antioksidanlar ile paketlenmiş olan bu süper sıvı kırışıklıkların, ince yaprakların ve sarkık cildin erken dönemini başlatan serbest radikalleri sarar. Selenyumun bu sıvı içerisinde bulunması cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Böylece, arpa suyunun düzenli kullanımı cildinizi iyi tonda, esnek, genç ve ışıltılı tutmanıza yardımcı olabilir..

14. Saçlarınızın büyümesini ve sağlığını teşvik eder:

Niasin, tiamin ve Proyanidin B-3'ün varlığı, bu arpa suyunun saçların büyümesini teşvik etmesine ve kalın, yemyeşil bir saç oluşturmasına olanak tanır. Demir ve bakırla zenginleştirilmiş arpa suyu üretimi kırmızı kan hücrelerini iyileştirir, böylece anemi nedeniyle saç dökülmesinden kurtulma sağlar. Bakırın varlığı, doğru miktarlarda melanin salgısını tetikleyerek saçınızın rengini korumada da yardımcı olur..

Kadınlar İçin Arpa Suyu:

Arpa suyu, kadınlar için son derece faydalı bulunmuştur. Hamile ve emziren kadınlar, bu içeceği düzenli olarak, anne sütünün salgıladığı niteliğini ve miktarını arttırmak için tüketebilirler. Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar için bu mütevazi içki neler yapabilir:
1. Bu içeceğin analjezik özellikleri, emzirmenin ilk günlerinde yaşanan acıyı yatıştırmaya yardımcı olur..
2. Sindirim meyve sularının üretimini uyarır, böylece annelerde ve bebeklerde hazımsızlık ve ilgili problemleri giderir..
3. Glisemik indekste düşük olmak, yeni annelerin hamilelik ağırlığını sağlıklı bir şekilde kesmelerine yardımcı olabilir..
4. İlk üç aylık dönemde yaşanan sabahları rahatlatmak için içeceği yudumlayın.
5. Kadınları hamilelik sırasında yaşadığı idrar yolu ve maya enfeksiyonlarından korur..
6. Bu içkinin düzenli kullanımı gebe kadınlarda gestasyonel diyabeti önleyebilir.
7. Bu harika içecekle hamilelikle tetiklenen ödem ve hipertansiyonu yerinde tutun.
8. Arpa suyun da hamilelik sırasında burun tıkanıklığı kolaylaştırmak için bilinir.
9. Hamilelik sırasında arpa suyu ile defne safra taşı oluşumunu önlemek.

Doğa tarafından bu kadar mükemmel iyileştirici niteliklere sahip olmalarına rağmen, arpa suyu aslında en az değer verilen içeceklerden biridir. Şimdi arpa suyunun çeşitli faydalarını biliyorsunuz, hemen günlük diyetinizin bir parçası olarak dahil olmaya başlayın.!

Görüntüler Kaynak: 1, Panjur stok

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + = 22